Om foreningen

Speaker- & Indlæserforeningen er en selvstændig forening af professionelle studiestemmer i Danmark. Medlemskredsen spænder over alle typer speakere og indlæsere: reklame, radio, dubbing, TV-kommentar, CD-rom, continuity, lydbøger m.m. Vi har desuden medlemmer, der taler flere sprog.
Speaker- & Indlæserforeningen er associeret Dansk Skuespiller Forbund. En del af vores medlemmer er også medlemmer af DSF.

Speaker- & Indlæserforeningen blev stiftet i 1978 og tæller i dag ca. 135 medlemmer.

Speaker- & Indlæserforeningen kan kontaktes på telefon (+45) 28 24 01 23, via email sif@skuespillerforbundet.dk eller pr. post

 

Bestyrelsen består af:

 

Fmd:
Peter Bøttger
Tlf. 29 41 41 77
peterb7@gmail.com

Næstfmd:
Annette Grunnet
Tlf 40 10 49 00
annette@grunnetcasting.com

Kasserer:
Jette Sophie Sievertsen
Tlf 20 94 33 01
siev@nypost.dk 

Dan Schlosser
info@danschlosser.dk

Charlotte Rathnov
rathnov@hotmail.com

Suppleanter:

Dorthe Mikkelsen Hansen
mikhan@post9.tele.dk

Carsten Warming
warming@post12.tele.dk

Laura Kamis Wrang
laura@jebora.dk

Henrik Stendorff
henrik@stendorff.com

Maria Garde
mariagarde@get2net.dk

 

 

 

Danish Voices +45 28 24 01 23 sif@skuespillerforbundet.dk